Beyaz Saray’dan Çin’deki ABD yatırımlarını kısıtlama planı

T24 Dış Haberler

Üst düzey bir hükümet kaynağının verdiği bilgiye göre, Beyaz Saray, Çin’deki bazı hassas teknoloji yatırımlarını yasaklama planlarını genişletecek ve hükümetin yapılan diğer yatırımlardan da haberdar edilmesi zorunluluğunu getirecek.

Planların, ABD sermayesinin ve uzmanlığının Çin’in askeri modernizasyonunu destekleyebilecek ve ABD ulusal güvenliğini tehdit edebilecek teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmasını engellemeyi amaçladığı belirtildi. 

Başkan Joe Biden’ın, Çin’deki hassas teknolojilere giden yatırımları taramak için uzun zamandır beklenen bir yürütme emrini yakında yayınlaması beklendiği bildirildi.

Biden yönetimi yetkilileri, aylardır ABD’nin Çin’deki yatırımlarına yönelik bir kısıtlamanın hedef alındığını doğruladı. 

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Nisan ayında “Bunlar özel önlemler, Pekin’in dediği gibi bir teknoloji ablukası değiller” dedi.

Kararın, ABD özel sermayesi, risk sermayesi ve Çin’deki kuantum hesaplama ve yapay zeka alanlarındaki ortak girişim yatırımları gibi aktif yatırımları hedeflemesi bekleniyor.

New York Times, “Biden yönetiminin Çin endüstrilerinde daha geniş bir yelpazede yatırım yapan firmalardan bu faaliyeti bildirmelerini talep etmeyi planlaması, ABD hükümetine Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki finansal işlemlerde büyük görünürlük sağlayacak” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir