Fotoğrafçıların Büyüleyici Karelerle Katıldığı 2023 Birleşik Krallık Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Birleşik Krallık’ın zengin vahşi yaşam çeşitliliğini kutlamak amacıyla düzenlenen fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı! Will Nicholls tarafından düzenlenen yarışma, Birleşik Krallık’ın eşsiz hayvanlarına ve doğasının güzelliğine tüm dünyanın bir kez daha tanıklık etmesine vesile oldu. Bu seneki yarışmaya hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen 13 bin fotoğraf gönderildi ve fotoğraflar 12 farklı kategori altında değerlendirildi!

Buyurun kazananları beraber inceleyelim!

Kaynak: https://www.discoverwildlife.com/anim…

1. Yarışmanın genel kazananı: “Geleceğe Bir Bakış…”

Charlie Page “Geleceğe Bir Bakış…” Lee Valley Park, İngiltere

“Tilkilerin bu bölgeyi ziyaret ettiğini biliyordum ve vahşi yaşamı yansıtmak için şehrin içinde bir çekim yapmak istedim. Bir gün kameramı ayarlarken sol tarafımdan bir tilkinin yaklaştığını fark ettim. Ne yapacağımı bilmiyordum, hareketsiz kalmayı tercih ettim ve şaşırtıcı bir şekilde tilki kameramın tam önünde durdu. O anı hemen yakaladım ama neden bana bu kadar yakınlaştığını da anlayamadım. Sanıyorum ki bizim karşılaşmış olduğumuz gerçeği durumu çok açık bir şekilde anlatıyor. Bence, tilkinin yanındaki kesilmiş ağaç ve tilkinin yüzündeki hasret dolu bakış vahşi yaşam hayvanlarının bizim yüzümüzden yaşadığı trajediyi gözler önüne seriyor.”

2. Hayvan Davranışları kategorisinin kazananı:

James Roddie “Otostop” Cromarty, İskoçya

“Kurbağaların yumurtlama alanlarına göçü herkes büyüleyecek bir şeydir. İri dişiler suya doğru ilerlerken, onlardan daha küçük olan erkekler rahat bir yolculuk yapmak için otostop çekmeye çalışırlar. Genellikle birden fazla erkek kurbağa bir dişi kurbağanın üstüne çıkmaya çalışır. Bu fotoğraf, erkeklerden biri diğerini itmeye ve yerini almaya çalışırken çekildi. Kurbağalar şaşırtıcı derecede hızlı hareket ettiği için bu anı yakalamak oldukça zordu!”

3. Birleşik Krallık’ın Gizli Tarafı kategorisinin kazanı:

John Waters “Bal Arılarının Uçuş İzi” Bristol, İngiltere

“Bal arıları kovanlarının girişine yaklaşırken parlak izler bırakırlar. Bu fotoğrafı Bristol’de eşimin arı beslediği vahşi yaşam dostu bahçemizde çektim. Saatlerce arıları izledim, geliş gidişlerini bir hareket hissi uyandıracak şekilde nasıl çekebileceğimi düşündüm. Yavaş bir deklanşör hızı ve ikinci bir perde flaşı kullanarak arıların bıraktığı parlak ışıklı izleri yakaladım.”

4. Botanik Britanya kategorisinin kazananı:

Matt Doogue “Bir Şairin Öğle Yemeği” Devilla Ormanı, İskoçya

“Sabah saat 4.30’a kelebekleri görmek adına Devilla Ormanı’na gitmek için kurduğum alarm, hayatımda ilk defa güneş gülleri görmeme sebep oldu. Böcekleri tuzağa düşürerek yakalayan güneş gülünün avıyla cebelleştiğini gördüğümde çok mutlu oldum! Bizi sürekli ısırmasıyla ünlü olan sineklerden birini bu sefer güneş gülü “ısırıyordu.” Bu fotoğraf, net odağı saklamak için ardı ardına çektiğim otuz farklı görüntüden oluşuyor.”

5. Siyah & Beyaz kategorisinin kazananı:

Matthew Turner “Büyük Mell” Great Mell Fell Dağı, İngiltere

“Sisli bir sabahta Great Mell Fell Dağı’nın göller bölgesindeki ormanlık alanda saatler geçirdim. Burası boğumlu kabukları, çarpık dalları ve nemli yosunlarıyla adeta dünyanın dışında bir yer. Devrilmiş ağaçların arasından tırmanırken gördüğünüz çürüyen bu ağaca denk geldim ve bu bana bir yığın ağaç leşinden uzanan bir pençe gibi geldi. Sisin ve sabahın erken saatleri oluşunu getirdiği karanlık ve kasvet mükemmeldi. Herhangi bir kamera sarsıntısı olmaması için tripodumu kullandım.”

6. Sahil ve Deniz kategorisinin kazananı:

Henley Spiers “Hayvanat Bahçesine Hoş Geldiniz” Shetland, İskoçya

“Shetland’da bir gece, daha önce hiç görmediğim kadar büyük bir planktonla yüz yüze geldim. Çıplak gözle baktığımda bu plankton yığını, şeftaliye benzeyen kürelere benziyordu ve sanki bir fasulye torbasının içindekiler denize dökülmüş gibi gözüküyordu. Ama benim lensim sadece, bir yığın küçük organizma görüyordu. Planktonların iki farklı form alırlar, biri zooplankton denilen hayvan bileşenidir ve bunlar akıntıyla sürüklenen suda yaşayan organizmalardır. Diğeriyse bitkilerden oluşan ve besin zincirinin temeli oluşturan fitoplanktonlardır. Ben resmen bir hayvanat bahçesinin ortasında, her yerde titreşen minik canlılardan oluşan bir duvar halısının karşısında duruyordum. Bu fotoğrafta, iki farklı formdaki planktonlara ve denizanalarının minyatür yaşam büfesiyle çektiği ziyarete yanık oluyorsunuz.”

7. Vahşi Ormanlar kategorisinin kazananı:

Philip Selby “Mistik Orman” Badbury Hill, Oxfordshire, İngiltere

“Badbury Clump, Bradbury Tepesi’nde Demir Çağı’na ait bir kalenin kalıntılarının üzerinde yer alıyor. Burası her bahar çiçeklerle dolup taşan harika bir ormanlık alan. Bu fotoğrafı çektiğim özel sabah, büyülü, ruhani bir atmosfer yaratan yoğun bir sis vardı. Ve o sırada, elimde kameramla ormanda olmak harika bir deneyimdi.

8. Hayvan Portreleri kategorisinin kazananı:

Lewis Newman “Karahindibalarla Uyumak” Londra, İngiltere

“Bu kızıl tilkiyle çok uzun bir zaman geçirdim, o da zamanla benim bir tehdit olmadığımı öğrendi. Bu bana harika fotoğrafçılık fırsatları verdi! Rutinini ezberledim ve kır çiçekleri büyümeye başladığında onu sürekli çiçeklerin arasına kıvrılmış halde buldum.            Birkaç gün sonra, karahindibalara kaplanmış halde uyanmaya başladı. Varlığıma alışmasına rağmen hızlı hareket ettiğimde korkar, giderdi. Bu fotoğrafı çektikten birkaç ay sonra bana yavrularını getirdi ve o zamandan beri bu kızıl tilkilerin büyümesini izliyorum.”

9. Habitat kategorisinin kazananı:

Neil Mcintyre “Göl Kenarında Bir Geyik” Western Highlands, İskoçya

“Bu büyüleyici yer, tam da bu fotoğraftaki an gibi fırsatlar yakalayabileceğimi umarak sık sık ziyaret ettiğim bir yer. Göl, muhteşem bir dağ manzarasına sahip ve geyiklerin yaşadığı geniş bir vadide yer alıyor. Körfezin yanında gezen bu geyiği fark ettiğimde, ileride ışığın hüzme gibi düştüğü bir alan olduğunu fark ettim. Geyiğin o yöne doğru ilerleyeceğini anlamıştım ve o gerçekten de orada durana kadar bekledim.”

10. Genç fotoğrafçılar kategorisi üç yaş aralığında değerlendirmeye alınmış. Aşağıda gördüğünüz, hem 15-17 Yaş kategorisinin hem de genel genç fotoğrafçılar kategorisinin kazananı:

Billy Evans-Freke “Dallarda Keyif” Sussex, İngiltere

“Evimin yanındaki ormanlık alanda kuşların çıldırdığını fark ettiğimde dışarıda oturuyordum. Bir göz atmak için ormana doğru ilerledim çünkü bunu etrafta alaca bir baykuş olduğunun sinyali anlamına geldiğini biliyordum. Bu yakalaması zor baykuşu ararken tiz bir gıcırtı duydum. On dakika sonra sesi takip ederek baykuşa yaklaşmıştım ama onu hala göremiyordum. Sonra aniden beyaz bir tüy yumağı fark ettim. Daha iyi bir arka plan için doğru yere geçtim ve baykuşu çekmeye başladım.”

11. Genç Fotoğrafçılar Kategorisi 12-14 Yaş

Felix Walker-Nix “Orada ne var?” Winchester, İngiltere

“Tavşanlar en sevdiğim hayvanlardan biridir. Bir tavşanın portresini çekeceğime dair kendime söz verdim. Tarlalarda farklı bireysel grupları izleyerek, tavşanların davranışlarını öğrendim. Bir öğleden sonra, favori yerime gittim ve beklemeye başladım. Gördüğünüz tavşan dinlenmek için tarla kenarına geldi. Sonra döndü ve omzunun üzerinden bana baktı!”

12. Genç Fotoğrafçılar Kategorisi 11 Yaş ve Altı

Wilbur King, “Asma kurdu” Devon, İngiltere

“Dadımın ve dedemin evinde kalırken, saksıların içinden çıkan birçok asma kurduna denk geldim. Dedem bu fotoğrafı çekebilmem için kamerayı ve flaşı kurmama yardım etti.”

13. Sıra geldi ikincilere! Birleşik Krallık’ın Gizli Tarafı kategorisinin ikincisi:

Will Atkins “Zıplayan Metalik Örümcek” Purbeck, Dorset, İngiltere

“Bu fotoğrafta örümceğin üzerinden yükselen minik bitkiler, aslında örümceğin ne kadar küçük olduğunu vurguluyor. Ayrıca büyük gözleri, doğuştan gelen meraklarını ve karakterli duruşlarını gözler önüne sürüyor. Sahadaki çalışmalarım boyunca yerde yattım ama bu poza değdi!”

14. Sahil ve Deniz kategorisinin ikincisi:

Kirsty Andrews “Uzaylı Bobtail” Paignton iskelesinin altında, Devon, İngiltere

“Geceleri su altında fotoğraf çekerken, gündüzleri göremeyeceğiniz bir türlü canlıya denk gelebiliyorsunuz. Kısa kuyruklu kalamarlar geceleri avlanıyor ve çarpıcı neon renklerini görmemek imkânsız oluyor. Bu canlılar, küçük karides gibi avlarını aramak için genellikle kum tepelerinde geziyorlar ve bu da suda asılı duruyormuş gibi gözükmelerine sebep oluyor. Fotoğrafı çektiğimde bu dünyaya ait olmayan bir atmosfer yakalamışım gibi hissettim.”

15. Hayvan Portreleri kategorisinin ikincisi:

Ed Philips “Willoughby’nin Yaprak Kesen Arısı” Staffordshire, İngiltere

“İngiltere’nin yalnız gezen arılarına özel bir ilgim var ve Staffordshire’daki bahçemizi ziyaret eden türleri fotoğraflamayı çok seviyorum. Bu erkek Willoughby’nin yaprak kesen arısını hep bir delikten dışarı bakarken görüyordum ama ne zaman ona yaklaşsam geri çekiliyordu. Ben de kamerayı doğru yere koyarak doğru anı beklemeye başladım. Nihayet ortaya çıktı ve son anda da çok hoş gözüktüğünü düşündüğüm bir pozla başını yana eğdi.”

16. Habitat kategorisinin ikincisi:

Matthew Cattell “Apar Topar” Brighton, İngiltere

“Kış boyunca her gece Brighton, muhteşem sığırcık kuşlarının mırıltısına ev sahipliği yapar. Bu özel akşamda, yaklaşan fırtına ufku aydınlatıyordu ve ışıl seviyeleri düştükçe gökyüzünün parlaklığı Saray İskelesi’ndeki ışıklarla dengelendi. Hareketi yansıtan bir an yakalamak istediğim için geniş açılı bir merceğe geçtim. Ve sığırcıklar tünemeye geldiklerine zarif zarif kıvrımlar oluşturarak denizi süpürmeye başladılar. Bu fotoğraftaki hareketliliği özellikle seviyorum…”

17. Hayvan Davranışı kategorisinin ikincisi:

Robert Cuss “Turna balıklarının kuru” Leicestershire, İngiltere

“Bu fotoğraf, damızlık turna bulmak amacıyla yapılan bir dalışta çekilmiştir. Tam altı tane turnayla karşılaştım, üçü erkek biri dişi. Kur yaptıkları sırada, erkek turnalar dalgıçları fark etmekler bu nedenle büyük bir lensle bile yanlarına yaklaşıp bir dizi fotoğraf çekmem mümkündü. Normalde, bu kadar sığ sularda, kur aşamasındaki turnalara denk gelmek alışılmadık bir durum.”

18. Siyah & Beyaz kategorisinin ikincisi:

Paula Cooper “Yükseliş” Bass Rock, İngiltere

“Bu fotoğrafı, Bass Rock’a yaptığım bir tekne gezintisinde, yüksek kayalıklara ve üzerinde süzülen morus kuşlarına bakarken çektim. Ortamın dramatik yanını yansıtmak için siyah beyaz çekmeye karar verdim. Ayrıca, bu yıl adayı vuran kuş gribi nedeniyle tamamen mahvolmuş olan bu güzel kuşları yakından fotoğraflama şansına sahip oldum.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir