Kumsalda hazine buldular, fiyatı dudak uçuklattı

Avustralya’nın batısında, Hint Okyanusu kıyısındaki Shark Körfezi’nde arama yapan iki arkadaş, 100 bin dolar değerinde Buda heykeli buldu. Dünya hazinesi içinde eserin Avustralya tarihinin en eski Çin eseri olabileceği kaydedildi. Eserin 100.000 dolar değerinde olabilecek nadir bir tarih parçası olduğu tahmin ediliyor. Leon Dechamps ve Shayne Thomson, imparatorluk Çin’ine kadar uzanan 15. yüzyıl Ming hanedanına ait bronz bir bebek Buda heykeli olduğunu doğruladı.

“BUNU ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRDIM”

BBC’ye konuşan Antiques Roadshow’undaki Asyalı bir sanat uzmanı, eserin müzayedede 100.000 dolara satılabileceğini kaydetti. Ayrıca bu gibi heykelciklerin genellikle Buda’nın doğum gününü kutlamak için törenlerde getirildiğini söyledi. Antiques Roadshow’da Bay Dechamps, “Bunun Ming hanedanı olduğunu öğrenince şaşırdım. Çünkü bu onu Avustralya tarihindeki en eski Çin eseri yapıyor” dedi.

KUMLARIN İÇİNDE TARİH

Fiona Bruce şunları söyledi: “Antika tanıtım gezisinde bazı harika öğeler ve nesneler görebildiğimiz için çok şanslıyız. Ancak ara sıra, onu neredeyse bir dünya hazinesi haline getiren harika bir hikayesi olan bir öğeye sahibiz” dedi. Emekli WA Müzesi üyesi ve korozyon uzmanı Dr. Ian McLeod, Nine News’e verdiği demeçte, “100 ila 120 yıldan fazla bir süredir Shark Bay’de kumların içinde kalmış olan kesinlikle, tartışmasız gerçek bir tarihi nesne” dedi.

KAYNAK: BBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir