Dikkat: Fiyatlar Artarken FTX, Bu 2 Altcoin’i Boşaltıyor!

Müflis kripto borsası FTX, muazzam miktarlarda ETH ve JSOL’u elden çıkarıyor. Satışlar, son kripto piyasası patlamasının ortasında geldi. Bu arada, satışa rağmen, ETH ve JSOL fiyat rallisi devam etti. Güncelleme, kurumun 10 milyon dolar değerindeki DCI’ını 500.000 dolara satmaya karar vermesinin ardından geldi.

FTX, ETH ve JSOL’u elden çıkarıyor’

Müflis kripto borsası FTX, tasfiye sürecini hızlandırmak için milyonlarca değerindeki kripto varlığını tasfiye ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere satış, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer en iyi kripto para birimlerinin önemli bir yükseliş kaydettiği son kripto piyasası patlamasının ortasında geldi. Bununla birlikte, büyük tasfiye piyasadaki çıkışları artırdı. Bunun da piyasa rallisini durdurmada bir katalizör olması mümkün.

On-chain veri takibi yapan Peck Shield Alert’e göre, FTX soğuk cüzdan adresi kısa süre önce 50.000 JPool Staked Solana (JSOL) tokenini bilinmeyen bir cüzdana aktardı. Bu işlem yaklaşık 6,6 milyon dolar değerindeydi. Buna ek olarak FTX, 542 ETH’yi bir kripto piyasa yapıcısı olan Wintermute’a kaydırdı. Bu miktar ise yaklaşık 1,36 milyon dolara tekabül ediyor.

Satışlar ETH ve JSOL fiyatında ciddi etki yaratmadı

Ayrıca PeckShield, başka bir işlemde, FTX’in kardeş kripto ticaret platformu Alameda’nın dahili bir transferini bildirdi. Transfer, Alameda’nın iki cüzdanı arasında 26,8 milyon dolara eşdeğer 10.700 ETH’nin yer değiştirmesini içeriyordu. Bunun Alameda’nın tuttuğu ETH rezervlerinin boşaltması için bir basamak olması mümkün.

FTX’in son ETH tasfiyesi, tokenin 2.600 doları aşan büyük yükselişinin ortasında geldi. Böylece, gün için Ethereum çıkışlarını artırdı. Ancak ETH, son 24 saat içinde %5’in üzerinde kazançla işlem görmeye devam ediyor. Dolayısıyla, satışlar Ethereum’un bugünkü kazançlarını durduracak kadar büyük değildi. Coinglass verilerine göre, FTX satışları da dahil olmak üzere son 24 saat içinde Ethereum’da 44 milyon doların üzerinde long ve short pozisyon tasfiye oldu. Likidasyon yeterince önemliydi. Ancak ETH’nin ivme kazanmasını etkilemedi. Öte yandan JSOL fiyatı, FTX satışına rağmen yeni zirvelere ulaştı. Bu süreçte yaklaşık %10 artışla 132,06 dolara yükseldi.

Dijital Saklama Birimi 500 Bin Dolara Kapatılacak

FTX, daha önce satın aldığı bir yan kuruluş olan Digital Custody Inc’i (DCI) ilk satın alımına kıyasla önemli ölçüde düşük bir fiyata satmayı tercih etti. Tokenlaştırılmış bir platform olan CoinList’teki satışlar, borsanın Ağustos 2022’de DCI için ödediği 10 milyon doların tam aksine, maksimum 500 bin dolar olarak belirlendi. Bu stratejik hamle, FTX’in varlıklarını elden çıkarma ve borçlarını kapatma çabalarının bir parçası.

DCI’yı satma kararı, iflas eden kripto borsasının daha fazla zararı önleme çabasının bir parçası. Ayrıca, operasyonel giderleri düzene sokma girişiminden kaynaklanıyor. Dahası, özellikle FTX.US ve LedgerX için saklama hizmetleri için DCI’yı FTX’in operasyonlarına entegre etmenin artık uygulanabilir olmadığı belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir