Dondurulan Rus varlıkları kullanılarak Ukrayna’ya 50 milyar dolar sağlanacak; ABD Başkanı’ndan “Elimizdeki her şey Ukrayna’ya gidecek” açıklaması

T24 Dış Haberler

ABD Başkanı Joe Biden, G7 liderlerinin dondurulmuş Rus devlet varlıklarını kullanarak Ukrayna’ya 50 milyar dolar ekstra yardım sağlayacak anlaşmaya vardıklarını duyurdu. 

İtalya’nın Puglia kentinde düzenlenen G7 zirvesinde konuşan Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya geldiği ve iki ülkenin 12 ay süren zorlu müzakereleri sona erdirerek 10 yıllık bir ikili güvenlik anlaşması imzaladığını duyurduğu sırada bu gelişmeyi selamladı.

TIKLAYIN | ABD ile Ukrayna 10 yıllık savunma işbirliği anlaşması imzaladı

“İhtiyaçları karşılanana kadar elimizdeki her şey Ukrayna’ya gidecek”

ABD Başkanı Biden, Ukrayna lideri ile düzenlediği ortak basın toplantısında “Paramızı Ukrayna için kullanıyoruz ve Putin’e geri adım atmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

Biden, Ukrayna’ya beş Patriot füze savunma sistemi sağlamak için düzenlemeler yapıldığını söyledi ve “İhtiyaçları karşılanana kadar elimizdeki her şey Ukrayna’ya gidecek” dedi. 

Ancak ABD Başkanı, ABD silahlarının Ukrayna’nın Harkov şehrini vurmak için kullanılan üslerin ötesinde Rusya’nın daha derinlerine saldırmak için kullanılmasını reddetti ve “Rusya’nın içlerine doğru daha uzun menzilli silahlar konusunda pozisyonumuzu değiştirmiyoruz” dedi.

Biden: Demokrasilerin başarabileceğini gösteriyoruz

ABD Başkanı, Batılı liderlere seslenerek “Tarihte her beş ya da altı, yedi nesilde bir gerçekleşen bir dönüm noktasında bulunuyoruz ve şimdi vereceğimiz kararlar geleceğimizin gidişatını belirleyecek” dedi ve şöyle devam etti:

“ABD’nin dünya genelinde 50 milyar dolardan fazla yatırımı harekete geçirdiğini açıklamaktan gurur duyuyorum. Birlikte demokrasilerin başarabileceğini gösteriyoruz”

Zelenski: Bugün tarihi bir gün

Ukrayna lideri de ikili güvenlik anlaşması, ülkesinin 1991’deki bağımsızlığından bu yana yapılan “en güçlü anlaşma” olarak nitelendirdi ve “Bugün gerçekten tarihi bir gün” dedi. 

Ukrayna lideri, güvenlik garantisini sadece savaş süresince değil sonrasında da devam eden “yasal olarak bağlayıcı çok detaylı bir anlaşma” olarak tanımladı ve Anlaşmanın istihbarat işbirliğini ve Ukrayna savunma sanayisinin güçlendirilmesini de kapsadığını söyledi.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna’ya nasıl aktarılacak?

Dondurulan Rus devlet varlıklarından elde edilen gelirin, Rus askeri saldırılarının etkisini savuşturmaya yardımcı olmak üzere Ukrayna’ya 50 milyar dolarlık bir kredinin finansmanında kullanılmasına yönelik geçici bir anlaşmaya varıldı. 

Geçen üç ay boyunca süren karmaşık hukuki görüşmeler sonucunda varılan anlaşmaya göre yıl sonuna kadar özel bir fon faaliyete geçecek ve bu fondan elde edilecek nakit, askeri bütçeyi ve yeniden yapılanma ihtiyaçlarını finanse etmek üzere çeşitli dış kanallardan akacak.

Riski paylaşan birden fazla kreditörün yer alacağı bir kredi sendikası kurulacak, ancak program tamamen AB ya da ABD tarafından yürütülmeyecek. Büyük kredinin faizi Ukrayna tarafından değil, dondurulan Rus devlet varlıklarından elde edilen kârlardan karşılanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir