Erdoğan Şanlıurfa’da adayları tanıttı: Bir isim gözden kaçtı… 46 yıllık çatışmada son perde… PKK bu işin neresinde

Cumhur İttifakı’nın 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Şanlıurfa’nın 13 ilçesinden gösterdiği belediye başkan adayları belli oldu. Şanlıurfa Aday Tanıtım Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 11 Nisan Spor Salonu’nda yapıldı.

Geçmişte iki dönem Siverek Belediye Başkanlığı yapan Ali Murat Bucak, AKP’nin Siverek Belediye Başkan adayı oldu.

Bucakların Şanlıurfa’da AKP saflarında boy göstermesi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nde (DEM) nasıl bir karşılık bulacağı merak konusu oldu.

PKK İLE BUCAKLAR ARASINDA SİVEREK’İ SARAN ÇATIŞMALAR

Zira hem terör örgütü PKK hem de Bucak aşireti için Siverek’in sembolik bir anlamı var. 1978-1980 yılları arasında PKK tarafından Siverek’te bulunan Bucak aşiretine ve yöredeki sivillere karşı silahlı eylemler gerçekleştirdi. PKK’nın emekleme döneminde Siverek önemli bir yer tuttu.

Devlet yanlısı tutumuyla bilinen Bucak’ın PKK ile hep karşı karşıya geldi. Terör örgütü vahşi eylemlerine başlamadan önce Siverek’te Bucak aşireti ile sürekli bir çatışma halinde oldu. Bu kavga şehirde 70’li yıllara damga vurdu. Şanlıurfa’daki çatışmalar, 12 Eylül’e giden süreçte önemli bir mihenk taşı oldu.

SUSURLUK DETAYI

Ali Murat Bucak’ın abisi Sedat Bucak, 90’lı yıllara damgasını vuran Susurluk Kazası’ndan yaralı olarak kurtuldu. Olaydaki otomobil de o dönem DYP Şanlıurfa Milletvekili olan Sedat Bucak’a aitti. Kazada, otomobili kullanan Hüseyin Kocadağ, üzerinde Mehmet Özbay kimliği bulunan Abdullah Çatlı ve Melahat Özbay sahte kimlikli Gonca Us öldü.

FATİH MEHMET BUCAK’TAN TAM DESTEK

Ali Murat Bucak’ı aday tanıtım töreninde amcaoğlu Fatih Mehmet Bucak yalnız bırakmadı. Fatih Mehmet Bucak, 2019’da CHP’den Siverek Belediye Başkan adayı oldu ve yüzde 26,43 oy alarak üçüncü sırada yer aldı. Seçimi yüzde 45,86 oy ile Şehmus Aydın kazandı. HDP’nin adayı Turan Tüysüz ise 26,55 oy aldı.

AKP’nin “Bucak” hamlesi bölgede çok konuşulurken DEM Parti’nin yol haritası da merak konusu.

BUCAKLAR KİMDİR

Bucak aşireti Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde yerleşik bir Zaza aşireti. Nüfusunun yaklaşık 150 bin kişiden oluştuğu tahmin edilen aşiret, 19. yüzyılın başında Diyarbakır’dan Siverek’e göç etti. Aşiret, Şeyh Sait isyanında da PKK’ya karşı sürdürülen mücadelede de Türkiye’nin yanında yer aldı.

Özel Haber

Şanlıurfa adayları belli olduGüncel
DEM’in Diyarbakır adayı kim… Siyasete bir torun dahaGüncel
Siverek’in sırrı ortaya çıktı: Hepsi boşa gittiGüncel
Siverek’te konser gibi mitingGüncel
Siverek Siverek olalı Bucaklara bu kadar sırtını dönmediGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir