Özel: Saray 40 saniyede bir asgari ücret tüketiyor

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Özel’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

– Birileri esas meselelerin konuşulmaması gayretinde. (Bahçeli’ye) Kızıp da söylese bir şey değil. Prompter’dan okuyor, dünden hazırlamışlar. Devlet Bey camdan okuyor, camdan bu kadar hakaret olunca bunun bir vazife olarak görüldüğü belli. İkisinin de Prompter’ının kablosunu takip edince Saray’daki bir odaya çıkıyor. Biz onlara rağmen memleketin gerçek sorunlarını konuşmaya devam edeceğiz. Onlar istedi diye kavga edecek değiliz, seviyesine inecek değiliz. Mazallah çıkarken vurgun yeriz. Bizim derdimiz mutfaktaki yangın, emekliler, asgari ücretliler…

– Emekliden almış saray danışmanına vermiş, asgari ücretliden alıp 3-4 maaş alıp doymayanlara vermiş… CHP gurubu 17 bin TL’ye el kaldırdı. Bizim grubumuz yetmez ama 17 bin lira olsun dedi. Onlar 10 bin yeter dedi. Sizlere helal olsun, milletmiz görüyor. Devam edin arkadaşlar, doğrulardan yana el kaldırmaya, emekçiden, emekliden yana el kaldırmaya devam edin. Millet kendisinin yanında olanı da emeğini sömürüni de görüyor. Millet kendisini aç-sefil bırakanlardan, sandıktan oy alıp Meclis’te sırtına dönenlerden hesap soracak.

VERGİDE ADALET TALEBİ

– Saray’ın günlük maliyeti 33.6 milyon TL. Bir günde harcıyolar. Saatlik 1.4 milyon, dakikalık 23 bin TL harcıyorlar. Bir asgari ücreti 40 saniyede tüketiyor. Emekliye verdiği 10 bini sarayda 27 saniyede harcıyorlar.

– Asgari ücret vergi hesabına katılıyor. Biz kanun tekliflerini Meclis’e sunduk. DİSK’in talebini CHP olarak sahipleniyoruz, vergide adalet istiyoruz. DİSK’i ve mücadelesini sahipleniyoruz.

– Yola çıkarken dedi ki ‘Benim hesabım simi-çay hesabı’… O zamanlar bir ailenin gelirinin yarısı yetiyordu. Ankara’da simit 10 lira. 1 Nisan da yine 15 lira emin olun. Erdoğan’ın sinirli telefonuyla zammı geri çektiler. Çay 15 lira, toplam 25 lira. Aile beş kişilik. Neden beş kişilik. Tayyip Bey’e inanıp üç çocuk yaptılar…

– 1 öğün 125 TL, üç öğün 375, 30 gün 11 bin 250 TL. En düşük emekli maaşı 10 bin TL. Eyy Erdoğan diyordu ya Ecevit’e ‘Sende hiç utanma yok mu?’ Eyy Erdoğan çay-simit hesabı…

– Büyük zamlar yerel seçimden sonra kapıda… Erdoğan aldığı yetkiyle 18 liralık mazotu 42 lira yaptı. Bir tane cümleleri var. DEM DEM DEM. DEM diyerek seçim kazanmanın, zamları gizlemenin hesabını yapıyorlar. Açsın, susuzsun ama bayrağı indirekler dediler verdi oyu. 18 liralık mazotu 42 lira yaptılar. Vatanın başına bir şey gelecek olursa bedelliye kaçmayıp cepheye koşacak biziz.

– Vatandaşa DEM diyorlar… Her partiyle ne kadar ilişkimiz varsa DEM ile de o kadar var. Bir bardak demli çaylarını içtik, geldiler demli çayımızı içtiler. Özel’in, CHP’nin DEM ile kamera önünde ilişkisi neyse odur.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir